Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė vertino, kokią kūno masės dalį sudaro mokinio kuprinė. Specialistė pabrėžė, kad sunkesnės kuprinės nešiojimas sukelia nugaros skausmus, skatina stuburo iškrypimą ir netaisyklingą laikyseną. Akcijos metu mokiniams  rodytos skaidrės su patarimais, kokią kuprinę pasirinkti, kaip ją tvarkingai susidėti ir kaip teisingai nešioti, kad nepakenkti sau.

Rezultatai parodė, jog 62% akcijoje dalyvavusių mokinių kuprinės svėrė ne daugiau 10 %  jų kūno svorio, 38% mokinių kuprinės svėrė 10% - 15% jų kūno svorio ir tik vieno mokinio kuprinė svėrė daugiau nei leidžiamas maksimalus mokinio kūno svorio ir kuprinės santykis.

Visuomenės sveikatos specialistė  atkreipė dėmesį ne tik į mokinio kuprinės svorį, bet ir kuprinės tipą bei nešiojimo būdą. Džiugu paminėti, jog tik vieno mokinio kuprinė buvo su vienu diržu ir beveik visi mokiniai kuprines nešioja ant abiejų pečių.  Į klausimą ar sunki mokyklinė kuprinė? Mokiniai teigė, kad kuprinės sunkokos, tačiau norėdami būti stropūs dažnas susideda ir knygų, kurios tai dienai nereikalingos. Prastesnė situacija su atšvaitais, nes juos turėjo tik 47% mokinių.

Kaip pasirinkti teisingai?

·         Tuščia kuprinė turi sverti: pradinių klasių mokiniams – ne daugiau kaip 700 g, vyresniųjų klasių mokiniams – ne daugiau kaip 1000 g.

·         Optimalus pilnos kuprinės svoris turėtų sudaryti ne daugiau kaip 10 proc. mokinio kūno masės.

·         Pilnos kuprinės svoris neturi viršyti 15 proc. mokinio kūno masės.

·         Rinkitės kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio plačius paminkštintus diržus.

·         Visada užsidėkite diržus ant abiejų pečių.

·         Nešamos kuprinės apačia neturi būti žemiau juosmens.

·         Sunkiausius daiktus dėkite į tą kuprinės dalį, kuri yra arčiausiai nugaros.

·         Kasdien peržiūrėkite kuprinės turinį ir susidėkite tik tai dienai reikalingus daiktus.

·         BŪTINAI išorinėje pusėje turi būti pritvirtinti atšvaitai

Parengė Visuomenės sveikatos stiprinimo specialistė Živilė Rukienė
Vyresnioji socialinė pedagogė Dalia Orlakienė